Przypomnienie hasła    Nie masz jeszcze konta?    Zarejestruj się

Dla naszych Klientów wysłaliśmy już ponad 750 000 przesyłek.  Dołącz do nas. Infolinia: 0 -22 266-86-32 email: biuro@kuriernet.pl

Top_button0 Top_button1 Top_button2
Monitoruj:

Opłata paliwowa


Opłata paliwowa jest doliczana do podstawowej ceny przesyłki (tzn. bez usług dodatkowych).

 

 

Wysokość opłaty jest określana na podstawie średnich cen rynkowych oleju napędowego i paliwa lotniczego i z racji odmiennej specyfiki naliczana jest według różnej formuły dla usług lotniczych i drogowych. Ponieważ ceny paliwa podlegają wahaniom, opłata jest regulowana w dół lub w górę co miesiąc.

 

Czy opłata paliwowa stanowi tzw. "ukryty koszt” ?

Przeciwnie. Ponieważ ceny paliw podlegają wahaniom, wysokość opłaty jest okresowo obniżana lub podwyższana. Dzięki przyjęciu takiego rozwiązania firma kurierska może na bieżąco w sposób jawny i zupełnie przejrzysty oraz - co najważniejsze – w sposób dwukierunkowy, reagować na rosnące lub malejące koszty jej działalności. Ponadto dzięki mechanizmowi opłaty paliwowej, zarówno Klienci jak i firmy kurierskie, nie są narażone na częste zmiany całych cenników, które zapewne byłyby nieuniknione gdyby zmieniające się koszty świadczenia usług miały być każdorazowo uwzględniane w cenniku podstawowym.

 

 

 

 Aktualne i historyczne stawki opłaty paliwowej:

 

Od dnia 6/12/2010 opłata paliwowa dla usług drogowych UPS  krajowych i międzynarodowych wynosić będzie 5,5 %.

 

Od dnia 10/01/2011 opłata paliwowa dla usług drogowych UPS  krajowych i międzynarodowych wynosić będzie 6 %.

 

Od dnia 07/02/2011 opłata paliwowa dla usług drogowych UPS  krajowych i międzynarodowych wynosić będzie 7 %.(aktualizacja 1/02/2011)

 

Od dnia 01/01/2012 opłata paliwowa dla usług drogowych UPS krajowych i miedzynarowdowych wynosić będzie 8,5 % (aktualizacja 27/12/2011)

 

Od dnia 03/12/2012 opłata paliwowa dla usług drogowych UPS krajowych i miedzynarowdowych wynosić będzie 10 % (aktualizacja 28/11/2012)

 

 

 

 

Wysokość opłaty paliwowej dla usług drogowych krajowych w firmie K-EX SP. Z O.O. aktualnie wynosi 7,5 % (aktualizacja 1/1/2011)

Wysokość opłaty paliwowej dla usług drogowych krajowych w firmie K-EX SP. Z O.O. aktualnie wynosi 8,5 % (aktualizacja 1/2/2011)

Wysokość opłaty paliwowej dla usług drogowych krajowych w firmie K-EX SP. Z O.O. aktualnie wynosi 12,5 % (aktualizacja 20/09/2011)

Od dnia 01/01/2012 wysokość opłaty paliwowej dla usług drogowych krajowych w firmie K-EX SP. Z O.O. wynosić będzie 16,5%

Wysokość opłaty paliwowej dla usług dorgowych krajowych w firmie K-EX SP. Z O.O. aktualnie wynosi 18 % (aktualizacja 01/04/2012)

Wysokość opłaty paliwowej dla usług dorgowych krajowych w firmie K-EX SP. Z O.O. aktualnie wynosi 20 % (aktualizacja 01/07/2013)
 

 

Wysokość opłaty paliwowej dla usług drogowych krajowych w firmie DPD POLSKA SP. Z O.O. aktualnie wynosi 6 % (aktualizacja 15/05/2011)

 

Wysokość opłaty paliwowej dla usług drogowych krajowych w firmie DPD POLSKA SP. Z O.O.  od dnia 1/10/2011 wynosić będzie  9,5 % (aktualizacja 20/09/2011)

Od 1/10/2011 firma DPD Polska wprowadza dodatkową opłatę z tytułu e-myta (opłata transportowa). Opłata  naliczona będzie jako stały, 2 % dodatek do dotychczas obowiązującego poziomu dopłaty paliwowej.

Aktualna stawka opłaty paliwowej zawiera zaktualizowaną stawkę opłaty paliwowej wraz z dodatkową opłatą transportową.

 

Wysokość opłaty paliwowej dla usług drogowych krajowych w firmie DPD POLSKA SP. Z O.O. aktualnie wynosi 10,5 % (aktualizacja 04/01/2012)

 


Wysokość opłaty paliwowej dla usług drogowych krajowych w firmie GLS aktualnie wynosi 10,5 % (aktualizacja 02/04/2012)


Opłata paliwowa - transportowa 2017

Co to jest opłata paliwowa? Jest to dopłata doliczana do usług w celu zabezpieczenia przewoźnika przed nagłymi wahaniami cen paliwa. Każda firma określa indywidualnie wysokość tej opłaty, najczęściej aktualizując ją w cyklach miesięcznych. Zwykle stanowi ona kilka procent wartości usług krajowych i kilkanaście w przypadku usług międzynarodowych.

Wahania cen paliwa mają często znaczący wpływ na wysokość kosztów usług transportowych. Jest to jeden z największych kosztów ponoszonych przez firmy kurierskie, spedycyjne i transportowe. Każdy wzrost cen paliwa powoduje zwiększenie wydatków danej firmy. Opłata paliwowa pozwala tego uniknąć, a ponadto jest korzystna również dla klientów.
Informacje

Dzięki stosowaniu opłaty paliwowej klienci nie są narażeni na ciągłe zmiany cennika firmy, z której usług korzystają. Stawki za opłatę paliwową modyfikowane są regularnie i bazują na zmianach średnich cen oleju napędowego. W zależności od aktualnej ceny paliwa opłata może być zmniejszona lub zwiększona.

Wszystkie firmy, które stosują dopłatę paliwową podają informacje na temat zmian w jej wysokości z odpowiednim wyprzedzeniem. Aktualny cennik stawki za opłatę paliwową znajduje się na stronie internetowej danego przewoźnika. Wartość opłaty należy doliczyć samodzielnie do kosztów usług, z których zamierzamy skorzystać.


Opłaty paliwowe w firmach kurierskich

Zdecydowana większość firm oferujących usługi kurierskie dolicza do podstawowej ceny usługi dodatkową opłatę paliwową. Dopłata paliwowa jest to zmienna kwota dodawana do kosztów dostawy. Kwota ta doliczana jest jedynie do podstawowej usługi transportu paczki, nie jest stosowana w przypadku usług dodatkowych.

Dopłata paliwowa ma chronić firmę kurierską przed ponoszeniem dodatkowych kosztów związanych z wahaniami cen paliwa, a także umożliwia zachowanie stałego cennika usług. W firmach kurierskich stawka opłaty paliwowej naliczana jest według różnych metod, zwykle jest więc inna u każdego przewoźnika.

Różnice w wysokości stawki zależne są także od rodzaju transportu przesyłki oraz miejsca dostawy. Kwoty doliczane do usług krajowych stanowią zwykle kilka procent wartości dostawy. W przypadku usług międzynarodowych, zarówno drogowych, jak i lotniczych, dopłata będzie znacznie wyższa i może wynosić nawet kilkanaście procent wartości danej usługi.

Dopłaty paliwowe stosowane są przez większość firm kurierskich, w tym UPS, DPD, GLS i K-EX. Wysokość stawki jest zmniejszana lub powiększana w zależności od aktualnej średniej ceny oleju napędowego. Informacje na temat aktualnej wysokości dopłaty paliwowej oraz sposobu jej doliczania dostępne są na stronach przewoźników.


Opłata paliwowa a akcyza

Definicja opłaty paliwowej obowiązująca w polskim prawie określa ją jako należność pobieraną przy wprowadzaniu na polski rynek paliwa lub gazu służącego do zasilania pojazdów mechanicznych. Ponadto podmiot sprowadzający paliwo lub gaz musi opłacić podatek akcyzowy. Obowiązek uiszczania tych opłat nie dotyczy firm kurierskich, jednak ich wysokość wpływa na aktualne ceny paliwa i gazu.

 

 

Kuriernet_maksymalne_wymiary Kuriernet - jak obniżyć koszty paczek? Kuriernet - Towary wyłączone Kuriernet - Przesyłki lotnicze Kuriernet - Duże gabaryty
Import

Rzetelna_firma

Infolinia:
0­-22­-266­-86­-32


biuro@kuriernet.pl

Skontaktuj się
z Nami!

Partnerzy:

Glslogo_0x50 Logodpd_0x50 Logokex_0x50 Logoups_0x50 Glslogo_0x50 Logodpd_0x50 Logokex_0x50 Logoups_0x50 Glslogo_0x50 KURIERNET_logo_kolor_0x50 Logokex_0x50
Kuriernet.pl ul. Mostowa 77, 05-200 Czarna tel. 22 266 86 32 , email: