Aktualizacja stawki opłaty paliwowej Inpost - informacja od Przewoźnika

14-04-2022

Drogi Kliencie,

Informujemy, że od 1 maja 2022 roku zmianie ulegnie wysokość opłaty paliwowej dla przesyłek paczkomatowych i kurierskich. Zmiana polega na podwyższeniu opłaty paliwowej o 5 punktów procentowych – z obecnego poziomu 8% do poziomu 13%.

Bezpośrednią przyczyną tej decyzji jest bezprecedensowy wzrost kosztów paliw, spowodowany sytuacją geopolityczną oraz niestabilnością na rynku walutowym. Co więcej, wg prognoz ekspertów, nie możemy założyć, że obecna sytuacja na rynku paliw jest przejściowa i spowodowana chwilowym załamaniem rynku. Istotny pozostaje również fakt, że rządowa Tarcza Antyinflacyjna, która obniżyła poziom podatku VAT na paliwa z 23% do 8%, nie ma wpływu na wzrost kosztów przewoźników, rozliczających się według cen netto.

Warto zauważyć, że:

 Cena paliwa w marcu 2022 versus średnia cena w 2021 roku wzrosła o 58% 1

 Cena paliwa w marcu 2022 versus średnia cena w pierwszym kwartale 2021 wzrosła o 75% 2

InPost jako lider rynku jest zarazem jedną z ostatnich firm, która dokonuje rewizji poziomu opłaty paliwowej. Nasza strategia polegająca na wdrażaniu rozwiązań proekologicznych umożliwiała nam przez długi czas zachowanie stałego poziomu tej opłaty, podczas gdy inni operatorzy już w pierwszym kwartale 2022 roku dokonali znaczących podwyżek.

Mimo niepewnej sytuacji geopolitycznej i zawirowań ekonomicznych, nie zwalniamy tempa. Nieustannie się rozwijamy: sieć naszych Paczkomatów liczy już ponad 16 tysięcy maszyn, z aplikacji InPost Mobile korzysta ponad 9 milionów użytkowników, a dostawa do Paczkomatu InPost pozostaje niezmiennie zarazem najczęściej i najchętniej wybieraną formą odbioru paczek w polskim e-Commerce.

W związku z powyższą zmianą, na naszej stronie internetowej www.inpost.pl znajdziesz zaktualizowany Cennik Standardowy zawierający zmiany obowiązujące od 1 maja 2022 roku.

Z pozdrowieniami,
Zespół InPost

Powrót