Zasady pakowania

W jaki sposób zapakować przesyłkę?

Zobacz koniecznie nasze artykuły:

Śledzenie przesyłek DPD - jak i gdzie skutecznie szukać informacji o paczce

Gwarantowany termin dostawy kontra termin przewidywany - jakie terminy dostawy paczki dotyczą Twojej przesyłki

Poczta-Polska kontra kurier - porównujemy, który przewoźnik oferuje najwięcej za najniższą cenę

Darmowa dostawa w sklepie internetowym - sposób na zysk? - sprawdzamy w jaki sposób zwiekszyć dochody sklepu internetowego

 

Warunki pakowania przesyłek określają firmy kurierskie. Są one szczegółowo opisane w poniższych poradnikach:
 

Kurier DPD

1. W tej grupie zlokalizowane są wszystkie paczki do 31 kg. Zawartość paczek może być dowolna, choć powinna uwzględniać listę przesyłek zabronionych w transporcie. Niektóre grupy towarów takie jak : sprzęt RTV i AGD został opisany oddzielnie. Nalezy zwrócić również uwagę na takie produkty jak opony, elementry kruche jak porcelana czy szkło oraz artykuły motoryzacyjne.
 

2. Paczki o wadze powyżej 31 kg są rzadkie, ale ich transport wymaga podjęcia innych działań niż w przypadku małych przesyłek kurierskich. Przedewszystkim ze względu na wagę paczki te nie są objete obowiązkiem dostawy i doręczenia od drzwii do drzwii. Paczka powinna zostać dostarczona pod samochód kurierski, a załadunek paczki powiniem się odbyć w porozumieniu z kurierem. Odbiór takich pacek realizowany jest zazwyczaj samochodami do odbioru paczek drobnicowych i kurier nie jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt do załadunku i rozładunku ciężkich paczek.

3. Artykuły RTV i AGD to specyficzna grupa towarowa. W przypadku małych sprzętów RTV i AGD jak rabioodbiorniki, małe wieże audio czy czajniki i żelazka, towar ten wysyłany jest jak standardowa przesyłka do 31 kg. Inaczej sprawa ma się w przypadku większego sprzętu. Pralki, lodówki oraz wiekszy sprzęt RTV musi być wysyłany na palecie. Związane jest to po pierwsze z gabarytami samego towaru, ale także z bezpieczeństwem transportowanego towaru. Tranport paletowy jest o wiele bardziej bepieczny niż tradycyjny system logistyczny małych paczek.

4. Transport odzieży nie należy do szczególnie wymagających, ale trzeba zwrócić szczególną uwagę na zabepieczenie towaru przed przypadkowych zabrudzeniem lub zawilgoceniem podczas przewozu. Odzież powinna byc zabezpieczona jednostkowo przed wpływem czynników zewnętrznych poprzez zastosowanie odpowiednich opakowań ochronnych

5. Artkuły szklane i kruche to nie tylko szklanki i talerze. W transporcie często znajduja się lustra oraz butelki. Ze względu na swoją specyfikę towar ten jest szczególnie narażony na wystąpienie uszkodzeń. Dlatego w transporcie przedmiotów kruchych używa się opakowań kartonowych o podwyższonej sztywności, a ilość użytych materiałów absorbujących wstrząsy powinna być większa niż w innych paczkach.

6. Od wielu lat firmy kurierskie starają się uporządkować transport opon. Jest to specyficzny rodzaj towaru, którego częstotliwość wysyłki zasila się szczególnie w okresie wczesnej zimy i wiosny. Nic w tym dziwnego jest to okres sezonowej wymiany opon. Dodatkowo opony sprawiają dużo trudności w transporcie, segeregacji na magazynie i przechowywaniu. Z tego względu tranport opon obarczony jest specyficznymi wymaganiami co do sposobu pakowania i etykietowania. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule na temat transportu opon w serwisie kurierskim DPD. Znajdziecie tam również informacje jak zapakowac oponę, aby była traktowana jak paczka standardowa - bez dodatkowych kosztów.

 

7. Artykuły motoryzacyjnie to bardzo obszena grupa towarów. Znajdują się tutaj zarówno małe części zamienne do samochodów nie wymagające specjalnej obsługi przy pakowaniu, ale również elementy trudne. Są to między innymi skrzynie biegów, silniki czy akcesoria karoseryjne. Nie rzadko w tym przypadku wymagane jest zastosowanie transportu na palecie. Jeżeli wysyłacie akcesoria samochodowe koniecznie zapoznajcie się ze specyfiką wysyłania tej grupy towarów.

8. Urządzenia sanitarne to szczególna grupa towarów. Zaliczymy tu między innymi umywalki czy sedesy. Są one bardzo trudne w transporcie zarówno ze względu na duże gabaryty, ale także wysoki ciężar pojedyńczego opakowania. Dlatego też odpowiednie zabezpieczenie jest bardzo istotne w przypadku transportu tego typu produktów. Często w ich transporcie używa się palet. Jest to o wiele bardziej bezpieczniejza forma wysyłki niż tradycyjna wysyłka w paczce kurierskiej.

 

 

 

Kurier UPS

Kurier UPS równiż przygotował wytyczne odnośnie pakowania produktów, które przyjmuje do transportu. W większości przypadków są to wytyczne zbieżne ze specyfikacjami kurierów DPD czy DHL. Nie mniej jdnak, w przypadku częstej wysyłki paczek kurierem UPS warto zapoznać się z poradnikiem pakowania paczek UPS.

 

Kurier DHL

1. Zasady pakowania paczek dla kuriera DHL są bardzo podobne do wytycznych kurierów UPS czy DPD. Ważne jest użycie odpowiedniego opakowania kartonowego dostosowanego do wymiarów i wagi przewożonego towaru oraz użycie amortyzujących materiałów wewnątrz opakowania.

2. Bardzo ważna jest klasyfikacja towarów na standardowe i niestandardowe. Ma to istotne znaczenie na łańcuch transportowy, a ze strony klienta wpływa również na końcową cenę paczki. Kurier DHL przygotował orientacyjną klasyfikację towarów ułatwiającą ich przyporzadkowanie do omawianych grup towarów.

3. Podobnie jak kurier DPD, DHL wprowadził specjalne wymagania dla transportu opon. Możecie się znimi zapoznać w naszym artykule na temat transportu opon kurierem DHL

 

1. Parametry dla paczek kurierskich DPD 

Każda paczka weryfikowana jest pod względem wagi i wymiarów paczki. Przewoźnik stosuje wagę gabarytową do określenia opłaty za przesyłkę.

Wzór na wagę gabarytową:
wysokość(cm) * szerokość(cm) * długość(cm) / 6000 = waga gabarytowa ( kg)

Do wyceny brana jest waga wyższa - rzeczywista lub gabarytowa.

Przykład:

Do wysłania jest paczka o wymiarach 120x50x10 cm waga rzeczywista 5 kg.

Waga gabarytowa dla tej paczki wynosi: 120x50x10/6000= 10 kg

Do wyceny paczki uwzględniana bedzie waga paczki 10 kg.

Sprawdź dokładnie jak wyliczać wagę gabarytową paczek

 Paczka sortowalna

 • Maksymalna waga paczki w przesyłce – 31,5 kg
 • Maksymalna długość – 175 cm
 • Suma obwodu podstawy + wysokość < 300 cm
 • Maksymalna objętość paczki – 0,35 m3
 • paczka zapakowana wyłącznie w karton.

Paczka niesortowalna

 • Paczka, której maksymalna długość przekracza 175 cm a nie przekracza 250cm.
 • Suma obwodu podstawy + wysokość < 300 cm
 • Paczka, która ze względu na swoje właściwości (m. in. kształty, wymiary, delikatną zawartość) nie może być sortowana za pomocą automatycznego sortera i/lub wymaga specjalnego traktowania w przewozie (sortowanie ręczne).

DPD nie przyjmuje do przewozu: elementów blacharskich, okien, drzwi, mebli, opon powyżej 18 Cali, sprzętu i materiałów budowlanych oraz przemysłowych.

Standardowe parametry palety

 • Maksymalna waga palety – 700 kg
 • Maksymalne wymiary podstawy palety – 80 cm x 120 cm
 • Maksymalna wysokość ładunku (razem z paletą) <180 cm

Paleta niestandardowa - to paleta:

 • O wymiarach podstawy mniejsza niż europaleta.
 • Na której zapakowany towar ma nieregularne kształty (nie stanowi prostopadłościanu).

2. Parametry dla paczek kurierskich UPS

Każda paczka weryfikowana jest pod względem wagi i wymiarów paczki. Przewoźnik stosuje wagę gabarytową do określenia opłaty za przesyłkę.

Wzór na wagę gabarytową UPS
dł. x szer. x wys. (cm) / 5000

Do rozliczenia zawsze przyjmujemy wyższą wagę oraz sprawdzamy, czy paczka mieści się w jednej z poniższych definicji:

Paczka sortowalna: 

 • waga rzeczywista do 30 kg,
 • maksymalne wymiary 120/80/80 cm (dł/szer/wys),
 • suma długości i obwodu nie może przekraczać 300 cm
 • paczka zapakowana wyłącznie w karton o regularnym kształcie

Paczka niesortowalna:

 • waga rzeczywista od 32 kg do 70 kg
 • maksymalna długość elementu 270 cm
 • której kształt jest: okrągły, cylindryczny, owalny, o nieregularnych kształtach, której zawartość stanowią płyny, bądź produkty sypkie.

Duża paczka

 • suma długości i obwodu między 300 a 400 cm
 • waga liczona jako 40kg + dopłata za dużą paczkę.

Paczka Oversize

W momencie, gdy suma sdługości i obwodu przekracza 400 cm, lud długość najdłuższego boku przekracza 270 cm naliczana jest opłata za transport paczki nadwymiarowej.

 

UPS nie przyjmuje do przewozu paczek zapakowanych inaczej niż w karton. Takie paczki wrócą do klienta na jego koszt.

Karton owinięty folią streczową traktowany jest jako paczka niesortowalna.

3 - Parametry paczek DHL

Waga i wymiary każdego elementu w przesyłce:

 • Waga do 31,5kg, długość do 2m.
 • Paczki przekraczające ponad długość i wagę obsługiwane są w ramach kategorii przesyłek zawierających elementy powyżej 31,5kg.
 • Dla każdej przesyłki obliczana jest waga przestrzenna, według przelicznika: 1m3 przesyłki = 250kg (waga przestrzenna = (dł. X szer. X wys.)/4000).
 • Jeżeli waga przestrzenna będzie większa niż 31,5kg, przesyłki takie obsługiwane będą w ramach usługi Przesyłki zawierające elementy powyżej 31,5kg

Paczka niesotowalna:

 • wymiary są większe niż 1,2 x 0,6 x 0,6 m,
 • o kształcie okrągłym, cylindrycznym lub owalnym,
 • o nieregularnych kształtach z wystającymi elementami,
 • o lepkiej powierzchni uniemożliwiającej zsuwanie się (np. gumy itp.),
 • zawierające luźne ciężkie elementy lub takie, których rozkład ciężaru jest nierównomierny,
 • umieszczone w luźnym opakowaniu lub o niestabilnym kształcie(tzn. możliwe jest przesuniecie się zawartości i związane z tym przesuniecie środka ciężkości podczas transportu),
 • oznakowane naklejkami DHL „GÓRA” oraz „UWAGA! NST”,
 • których zawartość wymaga obsługi specjalnej ze względu na możliwość uszkodzenia innych przesyłek lub uniemożliwienie automatycznego sortowania w magazynach przeładunkowych.

Zobacz koniecznie:

Śledzenie przesyłki DHL – gdzie jest kurier z moją paczką

Paczka pobraniowa DHL – jak ją wysłać w Kuriernet.pl

Opona jako standardowa paczka w DHL?

4 - Parametry kurierskie dla firmy GEIS

Paczka sortowalna

 • Waga rzeczywista jednego opakowania do 30kg
 • Maksymalne wymiary opakowania: -Suma wszystkich wymiarów do 220cm
 • Długość do 140cm -szerokość do 80cm -głębokość do 80cm

Paczka niesortowalna

 • Waga rzeczywista jednego opakowania do 30kg

Maksymalne wymiary opakowania:

 • Suma wszystkich wymiarów do 260cm
 • Długość do 180cm
 • szerokość do 80cm
 • głębokość do 80cm

5 - Parametry paczek InPost Kurier

Wzór na wagę gabarytową:
wysokość * szerokość * głębokość /6000

Paczka sortowalna

 • Waga rzeczywista jednego opakowania do 50kg
 • Maksymalne wymiary opakowania: -Suma wszystkich wymiarów do 220cm
 • Długość do 120 cm

Paczka niesortowalna

 • Waga rzeczywista jednego opakowania do 50 kg
 • opakowanie o nieregularnym kształcie
 • paczka nie zapakowana w pudełko kartonowe o regularnym kształcie
 • bagaż, torba podróźna
 • worki, przedmioty luźno przemieszczające się

Maksymalne wymiary opakowania:

 • Suma wszystkich wymiarów przekracza 220 cm
 • Długość przekracza 120 cm

Zobacz także:

Weryfikacja paczek kurierskich

 

6. Parametry paczek kurierskich dla kuriera Hellmann

Kurier Hellman obsługuje głównie palety kurierskie oraz paczki o ponadgabarytowych rozmiarach.

Ograniczenia dla wysyłki kurierskiej:

1. Waga pojedyńczej palety:  1200 kg

2. Wysokość palety/paczki: 220 cm ( liczone wraz z paletą)

3. Najdłuższy bok: 350 cm

4. Największa powierzchnia podstawy paczki:  3 m2

 

7. Parametry paczek kurierskich dla kuriera GLS

Kurier GLS obsługuje głównie paczki kurierskie eksportowe oraz importowe do krajów Unii Europejskiej

 

Przesyłka krajowa (standardowa) do 31,5 kg wagi rzeczywistej, maksymalna długość 200 cm, maksymalna szerokość 80 cm, maksymalna wyskość 60 cm, maksymalny obwód 300 cm, najdłuższy bok + (2 x szerokość) + (2 x wysokość).

Przesyłka międzynarodowa (standardowa) do 40 kg wagi rzeczywistej, maksymalna długość 200 cm, maksymalna szerokość 80 cm, maksymalna wyskość 60 cm, maksymalny obwód 300 cm, najdłuższy bok + (2 x szerokość) + (2 x wysokość).

Paczki GLS muszą nadawać się do automatycznej obsługi przy przeładunku i sortowaniu. W innym przypadku nie zostanie odebrana.

Przesyłki niestandardowe są to te paczki, które ze względu na swoje wymiary, wagę lub sposób zapakowania, nie są traktowane przez firmy kurierskie jako paczki standardowe.

przykłady paczek niestanardowych

Przesyłka niestandardowa DHL

1. Towary o nieregularnym kształcie, w innym opakowaniu niż prostopadłościenny karton lub skrzynia o maksymalnych wymiarach 1,2 x 0,6 x 0,6 m, np. tuba.
2. Towary kruche i delikatne.
3. Towary owinięte jedynie tekturą, folią (w tym folią rozciągliwą stretch) lub pianką.
4. Zawartość opakowania bez wypełnienia zabezpieczającego przed przemieszczaniem się.
5. Zawartość opakowania nierównomiernie rozłożona wewnątrz lub posiadająca ostre, wystające elementy, mogące uszkodzić opakowanie zewnętrzne.
6. Zastosowanie innej folii niż folia stretch.
5. Konieczność zapewnienia pionowego ustawienia towaru.

6. Towar nie zapakowany w pudełko kartonowe  o regularnym kształcie

7. Walizki, torby podróżne, worki nie zapakowane w pudełko kartonowe o regularnym kształcie

8. Opony, zapakowane nie zgodnie z wytycznymi Przewoźnika

 

Przykładowe grupy towarów wymagające sortowania ręcznego, ze względu na ich kruchość lub nieregularne kształty (spełniają kryteria przesyłki niestandardowej):
– Ceramika użytkowa i artystyczna
– Płytki ceramiczne ścienne lub podłogowe (glazura, terakota), dekory
– Rzeczy wykonane ze szkła lub z elementami szklanymi
– Abażury szklane, lustra, lusterka, reflektory, lampy itp.
– Szyby
– Hartowane, zapakowane w karton
– Elementy sanitarne
– Zlewy, umywalki, muszle, kabiny prysznicowe, wanny, brodziki itp.
– Elementy karoserii samochodowej
– Zderzaki, maski, nadkola itp.
– Fotele samochodowe
– Instrumenty muzyczne
– Smyczkowe, strunowe, klawiszowe, dęte lub instrumenty perkusyjne itp.

DHL zastrzega sobie prawo do naliczenia opłaty za dodatkową obsługę dla każdej paczki, która w ocenie DHL wymaga specjalnej obsługi.

 

Paleta niestandardowa DHL

Przewoźnik nalicza opłatę na paletę niestandardową w przypadku:

- transport odbywa sie na palecie większej niż 120 x 80 ( którykolwiek z boków)

- towar wystaje poza obrys palety 120x80 cm

- wysokość palety ( wraz z paletą) jest większa niż 200 cm

- waga palety ( wraz z paletą) jest większa niż 1000 kg

- zawartością palety są beczi/pojemniki z płynami

DHL zastrzega sobie prawo do naliczenia opłaty za dodatkową obsługę dla każdej paczki, która w ocenie DHL wymaga specjalnej obsługi.

 

UPS paczka niestandardowa:

Za elementy niestandardowe uważa się przesyłki, które spełniają co najmniej jeden z poniższych parametrów:

1. Elementy, których najdłuższy bok przekracza 100 cm lub którykolwiek z pozostałych boków przekracza 76 cm
2. Waga wymiarowa ( długość + obwód) przekracza 300 cm
3. Waga rzeczywista przekracza 32 kg;
4. o kształcie okrągłym cylindrycznym lub owalnym;
5. o nieregularnych kształtach z wystającymi elementami;
6. obwiązane luźnym sznurkiem;
7. o lepkiej powierzchni uniemożliwiającej zsuwanie się (np: folie, gumy itd.);
8. zawierające luźne ciężkie elementy lub takie, których rozkład ciężaru jest nierównomierny;
9. umieszczone w luźnym opakowaniu lub o niestabilnym kształcie (tzn. możliwe jest przesunięcie się zawartości i związane z tym przesunięcie środka ciężkości podczas transportu;
10. oznakowane etykietami "Góra/dół" oraz "Ostrożnie szkło";
11. których zawartość stanowią chemikalia (farby, lakiery, rozpuszczalniki, bejce itp.).

12. Bagaże, torby podróżne, inne luźne opakowania
 

UPS zastrzega sobie prawo do naliczenia opłaty za Dodatkową obsługę, dla każdej paczki, która w ocenie UPS z przyczyn bezpieczeństwa wymaga specjalnej obsługi.

 

DPD paczka niestandardowa:

Dopłata za przesyłkę niesortowalną doliczana jest kiedy spełniony jest conajmniej jeden z warunków:

1. Elementy, których najdłuższy bok przekracza 150 cm

2. Waga rzeczywista przekracza 31 kg;

3. o kształcie okrągłym cylindrycznym lub owalnym;

4. o nieregularnych kształtach z wystającymi elementami;

5. obwiązane luźnym sznurkiem;

6. o lepkiej powierzchni uniemożliwiającej zsuwanie się (np: folie, gumy itd.);

7. zawierające luźne ciężkie elementy lub takie, których rozkład ciężaru jest nierównomierny;

8. umieszczone w luźnym opakowaniu lub o niestabilnym kształcie (tzn. możliwe jest przesunięcie się zawartości i związane z tym przesunięcie środka ciężkości podczas transportu;

9. oznakowane etykietami "Góra/dół" oraz "Ostrożnie szkło";

10. których zawartość stanowią chemikalia (farby, lakiery, rozpuszczalniki, bejce itp.).

11. bagaże

12. i wszystkie przesyłki, które nie są zapakowane w karton

DPD zastrzega sobie prawo do naliczenia opłaty za Dodatkową obsługę, dla każdej paczki, która w ocenie DPD z przyczyn bezpieczeństwa wymaga specjalnej obsługi.

 

Inpost Kurier paczka niestandrdowa:

Paczka, której jeden z wymiarów przekracza 120 cm lub której suma wymiarów (długość + szerokość + wysokość) przekracza 220 cm. Paczką niestandardową są również: elementy o kształcie okrągłym, cylindrycznym lub owalnym, o nieregularnych kształtach lub/i z wystającymi elementami. Opcja paczek niestandardowych nie
dotyczy paczek dłużycowych.

Wyjątki: 

 • opony do rozmiaru 15” pakowane po dwie sztuki (jedna na drugiej, bez felg), nie mogą być łączone równolegle „obok siebie”
 • tuby do wymiaru 120 cm i średnicy do 10 cm 
 • foliopaki InPost (sklejanie foliopaków, aby uzyskać większy rozmiar nie jest akceptowalne i wymaga weryfikacji)
 • karma dla zwierząt (owinięta folią stretch i bez) jest traktowana jako paczka standardowa, gdy waga nie przekracza do 20 kg

Paczka gabarytowa 

Paczka o małej wadze i dużych wymiarach, dla której waga gabarytowa jest większa niż waga rzeczywista paczki. Waga gabarytowa obliczana jest według poniższego wzoru:

paczka gabarytowa wzór

Przykładowo: 65 cm x 50 cm x 50 cm / 6000 = 27 kg

Dopłata do paczki powyżej 50 kg wagi gabarytowej za każdy kilogram. Maksymalna waga gabarytowa do której wyceniane są przesyłki nie może przekroczyć 70 kg. Po przekroczeniu tej wagi naliczana jest cena za usługę Paleta Standard. 

Paczka dłużycowa

Paczka dłużycowa to taka, której długość najdłuższego boku przekracza 200 cm. Maksymalna waga rzeczywista pojedynczej wiązki lub elementu nie może przekraczać 30 kg. Cenę paczki dłużycowej obliczamy za każdy rozpoczęty metr długości paczki powyżej 200 cm. Maksymalna długość paczki dłużycowej nie może przekroczyć
350 cm. 

Sposób ustalenia wagi paczki kurierskiej 

W ustalaniu wagi obowiązuje zasada wyboru wyższej wagi paczki: rzeczywistej, gabarytowej lub dłużycowej. Paczki gabarytowe, niestandardowe, dłużycowe nadawane są na osobnych listach przewozowych zgodnie z zasadą: jedna paczka – jeden list przewozowy.

Jaką wagę i wymiary może mieć przesyłka standardowa?

 

Przesyłka kurierska krajowa 

 
Dla DPD maksymalna długość boku w transporcie krajowym dla przesyłek do 31,5 kg wynosi 150 cm, objętość 0,35 m3, a suma jej wszystkich wymiarów (długość, szerokość, wysokość) nie może przekroczyć 300 cm. Dla palet - maksymalne wymiary podstawy to 120 x 80 cm, a wysokość 180 cm. Przy deklarowaniu danych należy uwzględnić wysokość palety EUR (14,4 cm) oraz jej wagę (25,00 kg). Podstawą opłaty za każdą paletę jest minimalna waga gabarytowa (288 kg) albo waga rzeczywista, jeżeli jest wyższa niż 288 kg. W przypadku, gdy waga gabarytowa przekracza 31,5 kg i jest większa od wagi rzeczywistej, koszt przesyłki w DPD liczony jest na podstawie wagi gabarytowej.
 
Dla DHL w przesyłce standardowej najdłuższy bok nie może przekroczyć 120 cm, a żadna z pozostałych krawędzi 60 cm, przy czym suma boków nie może być większa niż 300 cm. W przypadku, gdy najdłuższy bok jest dłuższy niż 120 cm (max 200 cm) lub, któryś z pozostałych boków przekracza 60 cm jest pobierana opłata za element niestandardowy. Dla palet - maksymalne wymiary podstawy to 120 x 80 cm, a wysokość 210 cm wraz z paletą.
 
Dla UPS (usługa kurierska) długość maksymalna = 100 cm, przy czym pozostałe boki nie mogą przekraczać 76 cm.
Obwód podstawy plus najdłuższy bok nie może przekraczać 300 cm.
Możliwe jest wysłanie również tzw. dużej paczki. Przesyłka UPS jest uznawana za dużą paczkę, jeśli suma jej długości oraz obwodu (2 x szerokość) + (2 x wysokość) przekracza 300 cm i jest mniejsza lub równa 400 cm. W przypadku dużych paczek stosowana jest minimalna waga podlegająca opłacie wynosząca 40 kg. Dla UPS Access Point dopuszczalne gabaryty przesyłki to: najdłuższy bok 97 cm, całkowity rozmiar nie może przekraczać długość + obwód łącznie = 300 cm, maksymalna waga 20 kg.
 
Dla GEIS - 2x szerokość + 2x wysokość + długość = maksymalnie 300 cm (maksymalna długość - 200 cm). Dla palety maksymalna wysokość to 200 cm (podstawa 120 x 80 cm). Przesyłka powinna być umieszczona na palecie euro powyżej 40 kg. Przy deklarowaniu danych należy uwzględnić wysokość palety EUR (14,4 cm) oraz jej wagę (25,00 kg).
 
Dla InPost Express - paczka o kształcie prostopadłościanu lub sześcianu lub w foliopaku, dla której wymiar najdłuższego boku nie może przekroczyć 120 cm, a suma wymiarów 220 cm. Dla przesyłki niestandardowej - jeden z wymiarów przekracza 120 cm, ale jest nie większy niż 200 cm.
 

Przesyłki kurierskie międzynarodowe

 
Przesyłka międzynarodowa – przesyłka kurierska nadawana poza granice Polski lub do Polski z innego kraju o maksymalnej wadze 31,5 kg (DPD), 30 kg (UPS )
 
Dla DPD maksymalna długość boku to 175cm, przy czym suma obwodu podstawy i wysokości opakowania nie może przekraczać 300 cm, gdzie wysokość stanowi najdłuższy bok paczki: max 300 cm = (2 x długość + 2 x szerokość + najdłuższy bok).
 
Dla UPS obwód podstawy+najdłuższy bok nie może przekraczać 330 cm.
 
 
Dla GLS - Przesyłka międzynarodowa (standardowa) do 30 kg wagi rzeczywistej, maksymalna długość 200 cm, maksymalna szerokość 80 cm, maksymalna wyskość 60 cm, maksymalny obwód 300 cm, najdłuższy bok + (2 x szerokość) + (2 x wysokość). Paczki GLS muszą nadawać się do automatycznej obsługi przy przeładunku i sortowaniu. W innym przypadku nie zostanie odebrana.