Brexit - informacja o podjętych i możliwych zmianach wprowadzonych przez UPS

Zmiany w usługach wprowadzone przez UPS od 1/01/2020

Pomimo długo trwających negocjacji bardzo prawdopodbne staje się wyjscie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskij bez wynegocjowanej umowy handlowej.

 W zwiazku z tym wszystkie przesyłki wysłane do GB będą podlegały odprawie celnej. Przewoźnik poinformował nas o wprowadzeniu nowych ustaleń, które wejdą w zycie od 1/01/2021 roku:

- zmianie ulegna wszystkie ceny bazowe przesyłek kurierskich eksportowych oraz importowych - średnio o 5 %

- wprowadzona zostanie nowa opłata - opłata graniczna - wynosząca 22 zł netto. Opłata będzie doliczana do przesyłek eksportowanych i importowanych z teryterium Wielkiej Brytanii.

Powyższe zmiany będą uwidocznione w naszym cenniku od 1/01/2021 roku.

 

Zmiany dotyczące podatku VAT od importu

Informacje te prezentowalismy już na naszym blogu, ale warto je powtórzyć jeszcze raz:

Wielka Brytania i państwa członkowskie UE zmierzą się również z dwiema głównymi zmianami dotyczącymi podatku VAT od importu dla przesyłek między Wielką Brytanią a krajami UE:

 

1.           Zniesienie zwolnienia z podatku VAT (de minimis): VAT będzie teraz obowiązywał dla wszystkich przesyłek

2.           Wdrożenie nowego schematu płatności dla podatku VAT od importu

 

Harmonogram tych zmian:

• Wielka Brytania: od 1 stycznia 2021 r

• UE: od 1 lipca 2021 r

 

Wielka Brytania (od 1 stycznia 2021 r.) à https://www.gov.uk/log-in-register-hmrc-online-services

•            W przypadku towarów o wartości do 135 GBP nadawca będzie odpowiedzialny za rozliczenie podatku VAT z HMRC. Będzie to obowiązkowe,

•            W przypadku towarów o wartości 135 GBP lub wyższej, cła i podatki mogą być zapłacone za pośrednictwem rozliczenia odroczenia, korzystania z konta odroczonego lub za pośrednictwem UPS.

•            Dotyczy to zarówno przesyłek B2B, jak i B2C,

 

Przewodnik jak przygotować firmę na Brexit  

 

Poniżej prezentujemy informację przygotowaną przez specjalistów UPS dotyczącą działań niezbędnych do zapewnienia ciągłości handlu z Wielką Brytanią:

 

Jeśli nowa umowa handlowa nie zostanie ratyfikowana do tego dnia, a okres przejściowy nie zostanie przedłużony, cały handel między Wielką Brytanią a Unią Europejską będzie podlegał zasadom Światowej Organizacji Handlu (WTO) od 1 stycznia 2021 r.

 

Jak przygotować swoją firmę?

 

Oto kilka kroków, które należy podjąć już teraz, aby przygotować swoją firmę na Brexit:

 

1.       Zarejestruj się, aby uzyskać numer rejestracyjny i identyfikacyjny przedsiębiorcy (EORI 

Numer EORI jest wymagany, aby kontynuować handel pomiędzy UE a Wielką Brytanią.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o rejestracji

2.       Podatek VAT

o   Jeśli dokonujesz importu we własnym zakresie, stając się płatnikiem należności celnych oraz VAT z tytułu importu, podczas gdy doręczenie jest do innego klienta, (np. Incoterm DDP – Cło opłacone), rekomendowane jest abyś był zarejestrowanym płatnikiem VAT, w kraju w którym odbywa się odprawa.

Kliknij, aby zarejestrować VAT w kraju UE

Kliknij, aby zarejestrować VAT w Wielkiej Brytanii

o   Od 1 stycznia 2021 r. nadawcy sprzedający towary o wartości do 135 GBP do Wielkiej Brytanii będą odpowiedzialni za pobieranie i płacenie brytyjskiego podatku VAT za te przesyłki. Kwotę VAT należy pobrać podczas sprzedaży i zapłacić do HMRC (HM Revenue

& Customs) poprzez rejestrację VAT w Wielkiej Brytanii.

o   W przypadku towarów sprzedanych do Wielkiej Brytanii o wartości powyżej 135 GBP importer będzie nadal odpowiedzialny za opłacenie brytyjskiego podatku VAT. Może to zostać zapłacone przez importera poprzez odroczoną księgowość VAT lub poprzez zgłoszenie celne.

3.        Wyznacz zarejestrowanego importera (IOR), jeśli odbiorca nie jest zgłaszającym

IOR odpowiada za zgłoszenia celne. W przypadku przedsiębiorstw brytyjskich eksportujących do UE może to być spółka zależna z siedzibą w UE, jeżeli są one częścią transakcji, lub pośrednik celny z siedzibą w UE. Podobnie w przypadku firm eksportujących do Wielkiej Brytanii IOR musi być podmiotem brytyjskim.

4.       Zapoznaj się z fakturą handlową

W przypadku wysyłki przez granicę celną należy dołączyć fakturę handlową jako podstawę do zgłoszenia celnego. Po 31 grudnia 2020 r. prawdopodobnie będzie to dotyczyć wszystkich przesyłek między Wielką Brytanią, UE i miejscami docelowymi na świecie.

Zalecamy zapoznanie się już teraz z wymaganiami, aby upewnić się, że podawane informacje są kompletne i dokładne. Prosimy zwrócić uwagę na zharmonizowane kody taryfowe swoich produktów i incoterms dla swoich przesyłek.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszym przewodnikiem dotyczącym wypełniania faktury handlowej