Waga gabarytowa paczki - jak to ugryźć?

Przecież ta paczka waży 2 kg, dlaczego wyceniana jest jak 20 kg?

Z takim i podobnymi pytaniami spotykamy się często na infolinii Kuriernet.pl. Czas więc rozwinąć nieco temat wagi gabarytowej i wyjaśnić co to jest.

 

Pan A prowadzi kurzą fermę. Co jakiś czas ma do przewiezienia do wytwórcy poduszek 10 kg kurzego puchu.

Pan B kupił piłę spalinową w sklepie internetowym. Chce ją jednak odesłać do sprzedawcy. Piła waży 10 kg i musi zamówić kuriera po odbiór przesyłki.

 

Która paczka waży więcej ?

 

Dla zwykłego Kowalskiego paczki ważą tyle samo – 10 kg, ale właściciel firmy transportowej łapie się za głowę co zrobić. Jeżeli odbierze od Pana A 10 kg kurzego puchu zajmie mu on pół samochodu i nie dość, że nie odbierze innych zaplanowanych paczek to jeszcze dopłaci do tego kursu.

 

Dlatego firmy kurierskie oprócz wyceny wagi rzeczywistej paczek zaczęły również mierzyć ich objętość i sprawdzać ile miejsce zajmą na samochodzie.

Przy wycenie usługi kurierskiej brana pod uwagę jest waga rzeczywista oraz waga wymiarowa i pod uwagę brana jest wartość większa. Spowodowane jest to tym, iż paczka lekka może zabierać niejednokrotnie więcej miejsca niż kilka paczek ciężkich.

 

Jak obliczyć wagę wymiarową?

Najpierw należy pomnożyć długość wszystkich boków paczki by uzyskać jej wymiary sześcienne. Następnie wynik należy podzielić przez x, który będzie różny w zależności od firmy kurierskiej. Dla DHL będzie to 4000, dla UPS 5000, dla liczbą tą będzie 6000

DHL x = 4000

UPS x = 5000

DPD x = 6000

Przykład

Podając przykład przelicznika firmy UPS (1:5000):

Paczka o wadze 10 kg i wymiarach 80 x 50 x 50 cm

(80*50*50)/5000 = 40 kg

Za paczkę nie zapłaci się jak za 10 kg, ale jak za 40 kg.

Więcej na ten temat dowiedzie się na naszej Infolinii