Kurier GLS – tanie przesyłki międzynarodowe

Kurier GLS jest jednym z liderów branży przesyłek kurierskich. Nastawienie na jakość czyni go niezwykle pożądaną opcją dla wysyłki paczek do Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Francji.

Poniżej znajdziecie wiele ciekawych informacji na temat przewoźnika. Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Spis treści:

Kurier GLS – tanie przesyłki międzynarodowe. 1

Kurier GLS – infolinia i kontakt do kuriera. 1

Kurier GLS – historia firmy. 1

Kurier GLS – rodzaje świadczonych usług. 1

Do jakich krajów mogę wysłać paczkę GLS?. 1

Czy GLS odbiera również paczki z zagranicy?. 1

Czy możliwe jest przesłanie palety przez kuriera GLS?. 1

Czy kurier GLS pakuje paczki?. 1

Jak wysłać paczkę GLS w serwisie Kuriernet?. 1

Czy muszę wydrukować list przewozowy jeżeli wysyłam GLS?. 1

Jaka wagę może mieć paczka GLS?. 1

Jakie wymiary może mieć przesyłka GLS?. 1

Jakich towarów nie można przewozić przez kuriera GLS?. 1

Kiedy kurier GLS odbierze paczkę?. 1

Czy mogę zmienić termin nadania przesyłki kurierskiej GLS?. 1

Co zrobić jeżeli kurier się nie pojawił w wyznaczonym dniu?. 1

Czy GLS posiada punkty nadania i odbioru przesyłek?. 1

Jak mogę nadać paczkę przez punkt GLS?. 1

Czy mogę anulować zlecenie złożone na kuriera GLS?. 1

Czy paczka kurierska GLS jest ubezpieczona?. 1

Czy mogę wysłać paczkę pobraniową GLS. 1

 

Kurier GLS tanie przesyłki zagraniczne

źródło zdjęcia : materiały redakcyjne GLS

Kurier GLS – infolinia i kontakt do kuriera

W przypadku konieczności kontaktu z kurierem GLS należy posłużyć się poniższymi danymi kontaktowymi:

Infolinia GLS: +48 46 814 82 20

Adres email: formularz kontaktowy znajdziesz na stronie kuriera

Niezależnie od tego, czy oczekujesz ogólnych porad na temat wysyłania towarów czy też masz pytania dotyczące konkretnej przesyłki, zadzwoń na powyższy numer Infolinii lub wypełnij formularz kontaktowy. Infolinia GLS jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 19.00 oraz w sobotę w godzinach od 07:00 do 15:00.

Kurier GLS – historia firmy

GLS to zarazem jedna z najmłodszych i jedną z czterech największych firm kurierskich w Polsce. Powstała niewiele ponad 20 lat. Global Logistics System miał swoje początki w Niemczech w 1999 roku. Historia zaczyna się od nabycia niemieckiej firmy Paket-Logistik GmbH. Celem pierwszej transakcji było stworzenie centralnie zarządzanej firmy świadczącej usługi kurierskie na terenie całej Europy. Wcześniej, w 1989 roku, 25 niemieckich przewoźników połączyło się tworząc spółkę "German Parcel", aby móc oferować swoje usługi w całym kraju. Wkrótce firma stała się największym przewoźnikiem w całych Niemczech. Dynamiczny rozwój pozwolił na przejęcia spółek i firm transportowych z innych krajów europejskich. GLS w zaledwie kilka lat zdołał stworzyć stabilną europejską sieć przewozu paczek, która dziś obejmuje 41 krajów Europy i 8 stanów USA. Krokami milowymi w historii firmy okazały się liczne przejęcia i zawierane porozumienia z partnerami.

Z danych prezentowanych przez firmę za lata 2018/2019 możemy zobaczyć, że GLS to:

- ponad 200 000 klientów na całym świecie

- 19 000 pracowników w większości krajów europejskich

- 634 mln przesyłek zrealizowanych jedynie w 2018 roku

- 70 sortowni w 45 krajach

- całą siec obsługuje ponad 26 000 samochodów kurierskich oraz 3500 ciężarówek przewożących codziennie paczki pomiędzy centrami logistycznymi

W samej Polsce w 2018 roku GLS mogło się pochwalić ponad 13000 aktywnych klientów biznesowych ( w tym serwis Kuriernet.pl). Ponadto paczki były odbierane przez flotę ponad 2000 pojazdów kurierskich. Dodatkowo kurier GLS stale rozwija w naszym kraju sieć punktów nadania i odbioru paczek ParcelShop. W obecnej chwili jest to ponad 1600 placówek własnych oraz partnerskich.

Kurier GLS – rodzaje świadczonych usług

GLS Poland oferuje usługi ekspresowe i standardowe oraz szereg usług dodatkowych zarówno dla klientów indywidualnych jak i biznesowych.

Przede wszystkim w jego podstawowej ofercie znajdziemy:

- przesyłki krajowe ( realizowane z przewidywanym terminem dostawy na następny dzień roboczy)

- przesyłki międzynarodowe eksportowe z Polski do wielu krajów europejskich

- przesyłki międzynarodowe importowe – serwis który umożliwia odbiór paczki za granicą i dostawę do Polski

Kurier GLS dostarcza w całej Europie ponad 93% wszystkich paczek w przewidywanym terminie dostawy. Współczynnik uszkodzeń stale pozostaje na niskim poziomie oscylującym w okolicach 0,01%. Udało się go utrzymać dzięki nowoczesnemu systemowi, kontrolującemu transport towarów. GLS monitoruje paczki w sortowniach i większych magazynach, więc każdy poszczególny etap procesu jest sprawdzany. Pracownicy (w tym kierowcy) wysyłani są regularnie na szkolenia, by na bieżąco zdobywać wiedzę na temat bezpiecznego transportu. Paczki są skanowane na wszystkich najważniejszych etapach procesu dostawy. Dzięki temu informacje o tym, gdzie znajduje się paczka w danym momencie jest dostępna w systemie śledzenia przewoźnika. GLS stworzyła jednolitą, podstawową gamę produktów i usług w całej Europie, ale mogą one być uzupełnione o usługi, które są stosowane tylko w konkretnych krajach.

Do jakich krajów mogę wysłać paczkę GLS?

Obecnie w serwisie Kuriernet udostępniamy możliwość realizacji transportu paczki kurierskiej GLS do ponad 22 krajów europejskich.

Paczki można wysłać do poniższych lokalizacji:

§  Austria UE

§  Belgia UE

§  Bułgaria UE

§  Czechy UE

§  Dania UE ( z wyłączeniem Wysp Owczych i Grenlandii)

§  Estonia UE

§  Finlandia UE

§  Francja UE (kontynent)

§  Hiszpania UE (kontynent)

§  Holandia UE

§  Irlandia (Eire) UE

§  Litwa UE

§  Luksemburg UE

§  Łotwa UE

§  Niemcy UE

§  Portugalia UE (kontynent)

§  Rumunia UE

§  Słowacja UE

§  Słowenia UE

§  Szwecja UE

§  Węgry UE

§  Włochy UE

§  Wielka Brytania UE

W ofercie są zarówno małe paczki kurierskie do 2 kg, ale również paczki większe i ciężkie – aż do 40 kg wagi rzeczywistej.

Czy GLS odbiera również paczki z zagranicy?

Zdecydowanie tak. Usługi importowe GLS to jedna z podstawowych usług tego kuriera. W serwisie Kuriernet bez problemu zrealizujecie odbiór paczki z dowolnego kraju europejskiego obsługiwanego przez kuriera GLS z dostawą paczki do Polski. I to bez konieczności drukowania i przekazywania nadawcy listu przewozowego.

Czy możliwe jest przesłanie palety przez kuriera GLS?

W tym jednym przypadku nie możemy liczyć na kuriera GLS. Specjalizuje się on w transporcie paczek kurierskich z wyłączeniem palet. Ale nie ma problemu. W ofercie serwisu Kuriernet.pl posiadamy ofertę na transport krajowy i międzynarodowy palet takich przewoźników jak: kurier DHL, kurier Hellmann, kurier Pallex, kurier Raben

Jeżeli jesteś zainteresowany wysłaniem palety w Polsce lub za granicę skorzystaj z naszego kalkulatora paczek kurierskich.

Czy kurier GLS pakuje paczki?

Nie. Firmy kurierskie nie realizują usługi pakowania paczek. Kurier nie posiada na samochodzie kurierskim pudełek, ani materiałów opakowaniowych. Jedynie jeżeli wysyłacie małą paczkę w foliopaku kurierskim możecie liczyć na udostępnienie takiego foliopaka przez kuriera. Usługa pakowania dostępna jest w wybranych punktach nadania przesyłek kurierskich ParcelShop. Jednak nie jest to usługa stała i musisz skontaktować się z wybranym przez siebie punktem w celu potwierdzenia dostępności usługi pakowania paczek. Sprawdź listę punktów ParcelShop na stronie Przewoźnika.

Jak wysłać paczkę GLS w serwisie Kuriernet?

Wysłanie paczki przez serwis Kuriernet.pl jest bardzo proste i wymaga jedynie kilku minut czasu. Nadanie paczki można zrealizować w kilku prostych krokach:

1.       Krok 1 – Wyceń i wybierz kuriera, z którego chcesz skorzystać ( może to być kurier GLS, ale będziesz miał też do wyboru inne opcje)

2.       Krok 2 – Wpisz dokładne dane nadawcy i odbiorcy. W razie potrzeby możesz skorzystać z opcji dodatkowych dostępnych dla wybranej usługi

3.       Krok 3 – Podsumowanie twojego zamówienia i płatność. Na tym kroku możesz również wpisać kod rabatowy do swojego zamówienia

4.       Krok 4 – Otrzymasz od nas potwierdzenie przyjęcia zlecenia. Teraz musisz tylko przygotować paczkę do nadania i czekać na kuriera.

Czy muszę wydrukować list przewozowy jeżeli wysyłam GLS?

W przeciwieństwie do kuriera DPD przewoźnik GLS nie wymaga drukowania listu przewozowego. Kurier przywozi ze sobą etykietę i nakleja na przygotowaną wcześniej przesyłkę. Zwrotnie powinieneś otrzymać pokwitowanie odbioru paczki lub paczek jeżeli wysyłasz jednocześnie kilka przesyłek. Zachowaj to potwierdzenie do czasu realizacji dostawy. Po pierwsze może być potrzebne jako potwierdzenie odbioru paczek w przypadku jakiejś sytuacji wyjątkowej jak zagubienie paczki lub jej uszkodzenia. Po drugie znajdziesz na nim numery monitorowania przesyłek. Dzięki tym numerom listów przewozowych, w każdej chwili będziesz w stanie sprawdzić gdzie znajduje się Twoja przesyłka.

Jaka wagę może mieć paczka GLS?

Dopuszczalna maksymalna waga paczki zależy od rodzaju serwisu kuriera GLS.

Dla paczek krajowych GLS maksymalna dopuszczalna waga paczki wynosi 31 kg. W przypadku paczek międzynarodowych ten pułap zwiększony jest aż do 40 kg.

To zdecydowanie więcej niż oferują konkurencyjne firmy kurierskie zwłaszcza przy stosowanym przez kuriera GLS pułapie cenowym.

Jakie wymiary może mieć przesyłka GLS?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zarówno dla przesyłek krajowych i międzynarodowych GLS dopuszczalny zakres wymiarów jest identyczny.

Najdłuższy bok paczki nie może przekroczyć 200 cm. Oczywiście z założeniem że suma obwodu paczki ( 2xszerokość + 2xwysokość) i najdłuższego boku nie przekroczy 300 cm.

 

Przesyłka krajowa (standardowa) do 31,5 kg wagi rzeczywistej, maksymalna długość 200 cm, maksymalna szerokość 80 cm, maksymalna wyskość 60 cm, maksymalny obwód 300 cm, najdłuższy bok + (2 x szerokość) + (2 x wysokość). Przesyłka międzynarodowa (standardowa) do 40 kg wagi rzeczywistej, maksymalna długość 200 cm, maksymalna szerokość 80 cm, maksymalna wyskość 60 cm, maksymalny obwód 300 cm, najdłuższy bok + (2 x szerokość) + (2 x wysokość). Paczki GLS muszą nadawać się do automatycznej obsługi przy przeładunku i sortowaniu. W innym przypadku nie zostanie odebrana.

Sortownia GLS jakie wymiary muszą mieć paczki

źródło zdjęcia: materiały redakcyjne GLS

Jakich towarów nie można przewozić przez kuriera GLS?

Jak w przypadku każdej firmy kurierskiej GLS nie przyjmuje do przewozu wszystkich produktów. Ich lista wynika przede wszystkich z obowiązujących na danym terytorium przepisów dotyczących obrotu substancjami zabronionymi. Dodatkowo, każda firma kurierska może wykluczyć z przewozu dowolne produkty, które uzna za niepożądane, albo zagrażające bezpieczeństwu innych paczek w transporcie lub pracowników obsługujących dostawę przesyłek.

Przede wszystkim kurier GLS nie przyjmuje do transportu paczek zawierających :

- materiały pirotechniczne

- papierosów i tytoniu

- alkoholu

Ponadto w paczkach nie mogą się znajdować poniższe grupy towarów ( źródło: Regulamin Świadczenia Usług przez General Logistics Systems Poland Spółka z o.o.):

a) rzeczy, których przemieszczanie jest zabronione na podstawie przepisów prawa lub umów, konwencji czy porozumień międzynarodowych, których stroną jest Polska,

b) rzeczy wyłączone z przewozu lotniczego na mocy obowiązujących przepisów prawa w przypadku przemieszczania kombinowanego lotniczo – drogowego,

c) gotówkę, znaki pieniężne, bony towarowe lub inne dokumenty płatnicze, czeki, karty płatnicze lub kredytowe, druki akcyzy, papiery wartościowe, metale lub kamienie szlachetne oraz wyroby z nich, wyroby jubilerskie, dzieła sztuki lub wyroby o wartości artystycznej, antyki, jak i inne rzeczy, których wartość wynika z ich wieku, rzadkości lub cech subiektywnych, przedmioty numizmatyczne lub zbiory filatelistyczne, znaki legitymacyjne, w tym bilety, dowody rejestracyjne lub związane z nimi naklejki,

d) dokumenty przetargowe, oferty handlowe, dokumenty księgowe,

e) telekomunikacyjne karty typu prepaid oraz aktywacyjne lub inne o podobnych funkcjach,

f) rzeczy przewożone na podstawie dokumentu odprawy celnej czasowej bądź na podstawie karnetu ATA,

g) przedmioty, dla których wymagane jest oznakowanie znakami akcyzy,

h) rzeczy przewożone pod plombą celną,

i) żywe zwierzęta lub rośliny,

j) towary wymagające temperatury kontrolowanej,

k) rzeczy łatwo psujące się lub środki spożywcze w rozumieniu Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia,

l) produkty lecznicze w rozumieniu ustawy Prawo farmaceutyczne, komponenty do produkcji produktów leczniczych, narkotyki oraz substancje psychotropowe i halucynogenne, z wyjątkiem wysyłanych w celach naukowo-badawczych przez instytucje do tego uprawnione na mocy odrębnych przepisów prawa, z zastrzeżeniem zgody GLS Poland na wykonanie takiej Usługi,

m) rzeczy wymagające specjalistycznych badań fitosanitarnych,

n) materiały łatwopalne lub wybuchowe, substancje żrące oraz inne towary wymienione w Konwencji ADR, broń lub amunicję,

o) susz tytoniowy w rozumieniu ustawy o akcyzie lub alkohol skażony,

p) opony w obrocie międzynarodowym,

q) zwłoki i szczątki zwłok ludzkich lub zwierzęcych,

r) organy ludzkie lub zwierzęce, płyny ustrojowe oraz produkty metabolizmu ludzkiego lub zwierzęcego,

s) rzeczy osobiste lub mienie przesiedleńcze,

t) instrumenty muzyczne smyczkowe lub szarpane,

u) rzeczy, których właściwości mogą stanowić zagrożenie dla ludzi bądź narażać inne Paczki na zniszczenie, uszkodzenie, zabrudzenie, itp.,

v) towary wymagające zachowania szczególnych warunków przy ich przemieszczaniu lub składowaniu (np. przewożenia w określonej pozycji np. poziomo, szkło, ceramika, telewizory, części nadwozia samochodowego, inne towary delikatne),

w) produkty pochodzenia zwierzęcego o których mowa w Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 206/2009 z 5 marca 2009 r.,

x) rzeczy lub paczki, których wysyłanie jest zakazane na podstawie jakichkolwiek obowiązujących sankcji prawnych, na przykład z powodu ich zawartości, ze względu na odbiorcę lub państwo do którego lub z którego mają zostać wysłane. Sankcje prawne oznaczają wszelkie przepisy, regulacje, nakazy lub zakazy nakładające jakiekolwiek sankcje (w tym ograniczenia w handlu lub sankcje ekonomiczne) na państwa, osoby fizyczne, osoby prawne lub jakiekolwiek inne jednostki organizacyjne, w tym, lecz nie wyłącznie, przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Unię Europejską lub państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Kiedy kurier GLS odbierze paczkę?

Kurier GLS jako jeden z niewielu Przewoźników odbiera paczki bez konieczności drukowania listu przewozowego przez nadawcę. Wiąże się to z koniecznością wydrukowania etykiety na magazynie Przewoźnika. W związku z tym odbiór paczki kurierskiej realizowany jest zawsze następnego dnia roboczego po złożeniu zlecenia na odbiór.

Czy mogę zmienić termin nadania przesyłki kurierskiej GLS?

Tak. Zmiana terminu nadania paczki kurierskiej jest możliwe. Niestety wiąże się to z koniecznością anulowania bieżącego zlecenia i wprowadzenia nowego. W takim przypadku naliczana jest opłata za anulowanie przesyłki zgodnie z obowiązującym cennikiem. W przypadku braku dostępnego salda konta Skarbonka może być wymagana przedpłata przez zleceniem zmiany terminu nadania paczki.

Co zrobić jeżeli kurier się nie pojawił w wyznaczonym dniu?

Bezsprzecznie kurier może nie odebrać paczki w wyznaczonym przez nadawcę terminie. W zależności czy brak odbioru powstał z przyczyn:

- logistycznych ( brak fizycznej możliwości odbioru paczki przez kuriera, zepsuty samochód, inna sytuacja wyjątkowa)

- z powodu braku obecności nadawcy lub przygotowanej do nadania paczki

, są różne rozwiązania dotyczące zaistniałej sytuacji. W przypadku braku odbioru paczki z winy kuriera umawiany jest nowy termin odbioru w najbliższym możliwym terminie.

Podczas gdy brak odbioru powstał z winy nadawcy wymagana jest ponowienie zlecenia na następny dzień roboczy. Niestety w zależności od sytuacji może się to wiązać z dodatkowymi kosztami pustego podjazdu kuriera i koniecznością wygenerowania nowego listu przewozowego.

Czy GLS posiada punkty nadania i odbioru przesyłek?

Zdecydowanie tak. Siec punktów nadania paczek budowana jest w Europie i w Polsce od kilkunastu lat. W naszym kraju istnieje ponad 1600 lokalizacji umożliwiających nadanie i odbiór paczek kurierskich GLS. Są to punkty własne GLS i punkty partnerskie.

Zwykle są one otwarte od godz. 10.00 do 18.00, a często nawet dłużej. Z pewnością znajdziesz punkt ParcelShop w Twojej okolicy. Sprawdź gdzie znajduje się najbliższy punkt nadania paczek blisko Ciebie

Jak mogę nadać paczkę przez punkt GLS?

Zwykle paczki kurierskie GLS odbierane są przez kuriera bez konieczności drukowania listu przewozowego przez nadawcę. Jest to domyślna forma odbioru paczki. Możesz oczywiście wykorzystać sieć punktów Parcelshop, aby nadawać paczki kurierskie GLS i nie czekać na odbiór paczki przez kuriera. W tym celu podczas składania zlecenia na przesyłkę kurierską zaznacz opcję „bez zamawiania przyjazdu kuriera”. W szczegółach zlecenia będziesz miał widoczny numer zlecenia, który należy zapisać na paczce i zanieść do punktu Parcelshop. Na podstawie numeru zamówienia pracownicy punktu nadania paczek wydrukują list przewozowy i nakleją na przesyłkę.

Czy mogę anulować zlecenie złożone na kuriera GLS?

Tak, jeżeli taka konieczność można anulować zlecenie na odbiór paczki. Musisz jedynie pamiętać, że w przypadku usługi GLS anulowanie zlecenia jest płatne zgodnie z cennikiem.

Czy paczka kurierska GLS jest ubezpieczona?

Zdecydowanie tak. Każda przesyłka GLS jest ubezpieczona do kwoty 6000 zł. I to w podstawowej cenie usługi. Prawdopodobnie jest to najwyższe ubezpieczanie podstawowe przesyłki w transporcie międzynarodowym paczek.

W razie potrzeby paczkę można dodatkowo ubezpieczyć do kwoty 20000 zł. Taką deklarację można wprowadzić podczas składania zlecenia na przesyłkę kurierską w polu „Kwota ubezpieczenia”.

Czy mogę wysłać paczkę pobraniową GLS

Kurier GLS realizuje transport paczek pobraniowych na terenie Polski. Możliwy jest odbiór i doręczenie paczek z opcją pobrania do wartości 6500 zł. Należności z pobrań zwracane są na podany przez nadawcę numer rachunku bankowego w jednym z trzech terminów zwrotu pobrania:

§  - w ciągu 14 dni roboczych od momentu doręczenia paczki

§  - do 7 dnia roboczego od dnia doręczenia paczki do odbiorcy

§  - do 2 dni roboczych od momentu doręczenia paczki do Odbiorcy

Termin zwrotu pobrania musicie zadeklarować podczas składania zlecenia na stronie Kuriernet.pl

 

 

Powrót