Raben - paletowe przesyłki międzynarodowe - specjalista dostaw

Większość osób bardzo dobrze kojarzy firmę Raben. Znajomość ta wynika z faktu korzystania z ich usług czy chociażby charakterystycznych naczep transportowych z dużym czerwonym napisem RABEN na białym tle. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że jest to holenderskie przedsiębiorstwo, które początki sięgają pierwszej połowy XX wieku. Właśnie w roku 1931 swoją działalność zapoczątkowała firma Meddo, która następnie przekształcona zostałam w przedsiębiorstwo o nazwie Raben Logistics. Późniejsze stworzenie konsorcjum o nazwie Raben Group dało początek do stworzenia ogólnoświatowego podmiotu, który obecnie jest jedną z największych firm na świecie. Celowo nie użyto tu słów: transportowa, logistyczna czy spedycyjna- jak w przypadku innych podmiotów. Ujęcie Raben w któreś ze wskazanych określeń byłoby bardzo nie adekwatne w stosunku do zakresu ich działalności- krótka prezentacja firmy Raben Group.

pracownik Raben

 

 

 

Kilka faktów na temat firmy Raben:

 

Obraz zawierający tekstOpis wygenerowany automatycznie

 

 • w Polsce przedsiębiorstwo posiada 53 lokalizacje na które składają się magazyny, centra logistyczne i centa zarządzające
 • firma zatrudnia około 5 tysięcy pracowników obsługujących 520 tysięcy metrów kwadratowych magazynów oraz około 4500 pojazdów. W związku ze stałym rozwojem firmy, te dane stale ulegają zmianie.
 • W skład Raben Polska wchodzi 5 podmiotów: Raben Logistics Polska, Rabrn East, Rabrn Food, Raben Transport, Raben Estate

 

 

Międzynarodowe przesyłki paletowe

 

Wielu z nas przesyłki paletowe kojarzą się z dużymi i ciężkimi przedmiotami oraz wielkimi gabarytami, których nie można przesłać w żaden inny sposób. Same palety natomiast to w naszej świadomości element ogromnych powierzchni magazynowych. To wszystko składa się z pewnością na znaczne ceny tego typu przesyłek oraz kłopoty w ich przygotowaniu. Tak prezentuje się świadomość większości osób. Czy jest w tym ziarno prawdy? Z pewnością tak- okazuje się bowiem, że zdecydowany prym w zakresie przesyłek kurierskich wiodą małe gabaryty- około 68% zleceń. Raben jest jednak jedną z tych firm, która daje świadectwo, że przesyłki paletowe nie muszą być ani drogie ani trudne w nadaniu, a przede wszystkim nie muszą być drogie.

 

 

Obraz zawierający tekst, pudełko, komputerOpis wygenerowany automatycznie

 

 

Co zyskujemy nadając przesyłkę paletową za pośrednictwem Raben Group?

 

 • obsługę przez jedną z najbardziej wyspecjalizowanych firm w Europie
 • możliwość wyboru w zakresie wielu gabarytów palet- wszystko dopasowane do naszych potrzeb i wymagań, tak by minimalizować koszty i maksymalizować wyniki
 • dostęp do informacji o przesyłce na każdym etapie jej transportu- od momentu odebrania do chwili przekazania adresatowi
 • możliwość skorzystania z kompleksowej obsługi- transport + magazynowanie

 

Rodzaje przesyłek paletowych Raben Group

 

Paleta jaka jest każdy wie. Temat przesyłek paletowych na tym się jednak nie kończy. Zanim zostaną omówione poszczególne typu tego typu nadań, warto wskazać na pewne przesłanki, które przesyłka paletowa musi spełnić aby w bezpieczny i pewny sposób mogła dotrzeć do miejsca docelowego.

 • odpowiednie gabaryty przesyłki- długość, szerokość, wysokość oraz waga. Ważne jest bowiem aby przedmioty znajdujące się na drewnianej podstawie nie wystawy poza jej obrys. Może to narazić pakunek na uszkodzenie w samochodzie lub inne przesyłki. Wysokość również ma znaczenie. Czym wyższa paleta, tym jej stabilność mniejsza. Musi ona również zmieścić się do pojazdu transportującego. Nie może być również tak, że nie zwrócimy uwagi na wagę przesyłki paletowej. Owszem, może być ona znacznie większa niż przesyłki paczkowej, jednak nie może naruszać podstawy oraz wpływać na bezpieczeństwo transportu.
 • Właściwe przygotowanie do transportu. Nie wystarczy jedynie ułożyć towar na palecie. Należy go również odpowiednio zabezpieczyć. Zaleca się w tym zakresie użycie rozmaitych, dostępnych na rynku folii pakunkowych. Newralgiczne miesca powinno się zabezpieczyć taśmą.
 • Oznaczenie przesyłki. Błędne oznaczenie lub jego brak to sytuacja porównywalna do nadania listu na poczcie bez wskazania adresata. Właśnie dlatego, bardzo istotną kwestią jest to aby w sposób widoczny i dostępny umieścić na przesyłce paletowej list przewozowy.

 

Jeśli nasza przesyłka jest już chociażby koncepcyjnie przygotowana, należy zastanowić się jakim rodzajem przesyłki paletowej ona jest.

 

 

 1. Przesyłka paletowa na palecie EURO

Jest to jedna z bardziej popularnych rodzajów przesyłki paletowej. Klienci wybierają ją najczęściej ponieważ palety EURO są odpowiedniej wielkości i cechuje je znaczna wytrzymałość. Zdecydowanie nadają się one do ponownego transport, co również wpływa na koszty. Warto także wspomnieć o standardach magazynowania- większość zawłaszcza bardziej zaawansowanych systemów do przechowywania towarów dostosowane jest do zarządzania paletami EURO.

Europaleta

 

 1. Standardowe palety

To rozwiązanie również ma swoich zwolenników. Pozwala ono na ograniczenie kosztów i przydaje się w zakresie nieco mniejszych przesyłek paletowych. Wszystko jednak co ma swoje plusy, ma również swoje minusy. Tego typu podstawy bowiem cechuje znacznie mniejsza wytrzymałość, zarówno wagowa jak i transportowa. W przypadku niektórych firm magazynujących może pojawić się także problem z ich przechowaniem.

 

      3.Pół palety

Jak sama nazwa wskazuje, są to drewniane podstawy, których gabaryty są stosunkowo mniejsze. Może się bowiem zdarzyć tak, że prowadzać firmę, nasza przesyłka nie będzie wystarczająca by umieścić ja na standardowej palecie. Właśnie wtedy, aby ograniczyć koszty, warto przemyśleć wykorzystanie rozwiązania jakim są pół palety.

 

Co możemy wysłać w ramach przesyłki paletowej za pośrednictwem Raben Group?

 

Odpowiadając na to pytanie, należy zadać kolejne- mianowicie, czego nie możemy wysłać w ramach przesyłki paletowej? Ograniczenia wynikają właściwie jedynie z naszej wyobraźni, bezpieczeństwa transportowego oraz przepisów prawa. Ważne jest to aby mieć na względzie fakt, iż przesyłki paletowe są takim samym rodzajem nadań jak każda inna przesyłka kurierska. Jeśłi więc znajoma nam jest lista rzeczy zakazanych w zakresie transportu kurierskiego, możemy ją odnieść do przesyłek paletowych.

 

Ciekawostka!

Raben Group wychodząc naprzeciw Klientom, wprowadził dla nadawców produktów spożywczych transport w pojazdach o obniżonej temperaturze. Daje to możliwość zachowania najwyższej świeżości produktów, nawet jeśli transport trwa kilka dni.

 

Picture Confirming Delivery- czyli bezpieczna dostawa z Raben Group

 

Rok 2020 był zdecydowanie przełomowy dla większości Świata. Jak zostało już wiele razy wspomniane, pomimo tego, że branża kurierska przeżywa od lat rozkwit, firmy musiały w znaczny sposób dostosować się do zmieniających okoliczności. Jedną z odpowiedzi Raben Group jest system Picture Confirming Delivery (PCD).

Polega on na potwierdzeniu dostawy towaru za pomocą trzech zdjęć zrobionych przez kuriera a następnie umieszczenie ich w dedykowanym systemie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o systemie PCD, zapraszamy do artykułu stricte związanego z tym systemem.

 

 

 

 

Najczęściej zadawane pytania

 

 

 1. Jak kształtują się ceny przesyłek paletowych?

Cennik nie jest jednoznaczny. Zależy w znacznym zakresie od realnych gabarytów przesyłki oraz miejsca dostawy. Aby we właściwie sposób wycenić nadanie paletowe, warto skontaktować się z firmą Raben lub obsługą portalu Kuriernet.pl. Po wskazaniu najważniejszych danych, otrzymamy wiarygodną informację.

 

 1. Prowadzę sklep internetowy. Potrzebuję stałej, ustalonej ceny na przesyłki paletowe aby podać je kontrahentom. Czy można ustalić cenę „z góry”?

 

To bardzo ważne pytanie, z uwagi na powtarzalność przesyłek. W takim przypadku zaleca się spotkanie z przedstawicielem firmy transportowej i próbę wynegocjowania indywidualnych warunków przesyłek paletowych oraz pozostałych.

 

 1. Czy zakres terytorialny przesyłek paletowych Raben Group jest ograniczony?

 

Zakres odbioru lub doręczenia nie jest ograniczony. Firma oferuje swoje usługi w zakresie przesyłek paletowych na terenie całego kraju oraz Europy. W miejsca, gdzie nie jest możliwy transport drogowy, firma korzysta z usług lotniczych lub frachtu.

 

 1. Jak długo trwa transport przesyłki paletowej?

 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne jest uwzględnienie wielu zmiennych, takich jak: odległość, sposób transportu, miejsce przeznaczenia czy chociażby tzw. siła wyższa. Należy pamiętać, że w każdym kraju dni wole od pracy mogą kształtować się w inny sposób. Te okoliczności wydłużają możliwość doręczenia. Firma Raben oraz każdy inny podmiot transportowy dokłada wszelkich starań, by transport był możliwie szybki.

 

 1. Wiele słyszy się o uszkodzeniach przesyłek paletowych. Czy możliwe jest zabezpieczenie się na wypadek takich zdarzeń?

 

Uszkodzenia wszelakich przesyłek kurierskich (również nadań paletowych) wynikają zazwyczaj z siły wyższej- złe warunki atmosferyczne, udział osób trzecich itp. Oczywiście możliwe jest skorzystanie z usług dodatkowych w zakresie ubezpieczenia przesyłki paletowej. W przypadku większości takich nadań, dodatkowa asekuracja jest obowiązkowa. Ceny takiej usługi zależy głównie od wartości przesyłki. Dodatkowo, możliwe jest wybranie inny produktów dodatkowych. W celu zapoznania się z nimi, zachęcamy do kontaktu z portalem Kuriernet.pl.

 

Bez wątpienia firma Raben Group zasługuje na uwagę. Posiada ona bardzo szeroki wachlarz usług a ich wysoka jakość jest właściwie oczywista. Warto wskazać również, że przesyłki paletowe to jedynie jeden z wielu rodzajów przesyłek obsługiwanych przez Raben.